Velšteriér

Welsh Terrier

Obecné informace

Povaha

Jako snad všichni teriéři i velšteriér se projevuje velice živě a energicky, má rozhodně svojí hlavu, je dost tvrdohlavý a nikdy ho neomrzí jakákoli hra. Patří mezi vášnivé aportéry a k vybití své nekonečné energie potřebuje prostor větší než panelákový byt. Jelikož v sobě nezapře loveckého ducha, je velšteriér velmi dobře vycvičitelný a ovladatelný. Miluje společnost, ale patří spíše do aktivní rodiny, která mu bude věnovat dostatek pozornosti. Velšteriér si rozumí s dětmi, dokáže si s nimi hrát celé hodiny, nechá si leccos líbit, přitom není agresivní. Jedná se o velice oblíbené společenské plemeno, které si oblíbí téměř každý už pro jeho nekonečný elán a dobrou náladu. Když ale není zbytí, probudí se ve Velšteriérovi bojovník a stává se ostrým a neohroženým psem v každé situaci.Pozor však na ostatní psy, může se k nim chovat dominantně.

Popis

Velšteriér je pes střední velikosti, ušlechtilého vzhledu. Uši má malé, ve tvaru písmene V, oči jsou tmavé a mandlovité. Nejčastější zbarvení je syté černo-tříslové (black and tan), ale také černošedé s pálením. Srst je hustá, hrubá a drátovitá, potřebuje speciální úpravu. Po narození jsou štěňata Velšteriéra celá černá, svou charakteristickou barvu získávají až později. Výška v kohoutku by měla dosahovat maximálně 39 cm, váha 9 - 9,5 kg. Velšteriéra bychom si mohli snadno splést s podobným plemenem Lakeland teriér, který je však menší a mnohem vzácnější.

Historie plemene velšteriér

Za předky velšterierů se považují evropští vlci. Jako většina teriérů byl vyšlechtěn ve Velké Británii, a to ve Walesu k norování, lovu krys a práci pod zemí. U nás je i díky své velikosti považován za jednoho z nejlepších norníků vůbec. Velšteriér je přímým potomkem již zaniklého plemene hrubosrstého staroanglického black and tan teriéra využívaného k lovu škodné, tzn. lišek, kun, ale dokonce i vyder a jezevců. V 19. století se ale začal křížit s dalšími plemeny jako foxteriér nebo jorkšírský teriér, jako samostatné plemeno byl v Anglii uznán až roku 1887. Poměrně dlouhou dobu existovaly dvě lehce odlišné varianty dnešního Velšteriéra, jedna z Walesu, druhá křížením erdelteriéra a foxteriéra z Anglie. Mezi světovými válkami se však plemeno finálně sjednotilo. Ušlechtilost Velšteriérů dokazuje i fakt, že jednoho choval i sám princ z Walesu, tedy pozdější král Jiří. Nyní je velšteriér velice populární nejen u nás, kde má již své pevné místo, ale i například v Severní Americe.

VIDEA plemene Welsh Terrier

Pro videa s plemenem Welsh Terrier klikněte ZDE

Základní péče

Problémy s výcvikem velšteriéra se nevyskytují příliš často. Velšteriér se uplatňuje  jako norník v oboru myslivosti, bývá úspěšný i v agility. Při důsledném výcviku tento pes poslouchá na slovo a brání svého pána na každém kroku. Srst velšteriérů je velice specifická, vyžaduje proto více pozornosti. Musí se minimálně dvakrát ročně upravovat trimováním u odborníků. Následkem nesprávné péče může srst světlat, ztrácet zlatohnědou barvu. Nevyhnete se ani každodennímu česání a kartáčování.

Chovatelské stanice

Chovatelská stanice z Pánů louky | od Guvernéra | Chovatelská stanice "Z lesů Vysočiny" | Chovatelská stanice Bludov
Počet zobrazení: 74 491

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI III: Teriéři
Velikost Střední plemena
Původ plemene Velká Británie
Výška v kohoutku 39 cm
Hmotnost v dospělosti 9 - 10 kg
Věk 14 - 16 let
Délka srsti střední
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům rezervovaný
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina III: Teriéři
Sekce Velcí a střední teriéři
Číslo standardu FCI č. 078 (9. 2. 2011) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 1 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • je spolehlivý, co ho jednou na učíte, nezapomene,
  • je chytrý a vynalézavý,
  • při důsledném výcviku dokáže dokonale poslechnout,
  • k návštěvníkům není obvykle agresivní,
  • ale rád taky zkouší, co si může dovolit
  • ale také mazaný, takže vás nakonec stejně přechytračí a potřebuje hodně vyžití
  • ale rád naslouchá i hlasu přírody - lovecký pud nezapře
  • ale je trošku nedůvěřivý, s ostatními zvířaty se snese, ovšem v přirozené podobě ne

Velšteriér není plemeno pro každého, ale to se nedá říci o žádném plemeni. Bývá trošku tvrdohlavý, ale oproti jiným teriérům v únosné míře, pokud se mu budete věnovat od štěňátka s důslednou výchovou, vyroste z něj dokonalý "poslucha". Je nikoli nepřiměřeně, ale stejně dosti energický, takže potřebuje dostatečnou dávku pohybu a je pro něj nutná rovněž patřičná duševní zátěž. Nezaslouží si být v bytě, ale zvykne si, na zahradě je třeba vypořádat se s jeho původem norníka. Přes všechny určité zápory je skvělým, skoro dokonalým společníkem, který vás potěší svojí energií a optimismem. A na všechno co vyvedl, zapomenete hned, jak se na vás podívá svýma chytrýma, hnědýma, milýma a hlavně ZCELA nevinnýma očima... =o)

Qersaia
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Velšteriér - Welsh Terrier doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?