Vipet

Whippet

Obecné informace

Povaha

Vipet patří mezi nejpříjemnější společníky jak v teple a pohodlí domova, tak ve sportu. Je nadmíru čistotný, loužím a blátu se vyhýbá velkým obloukem. V porovnání s ostatními druhy chrtů je přátelštější a otevřenější povahy, snadno se přizpůsobí a vždy má chuť hrát si a mazlit se. Vipet snadno přilne ke svému pánovi, neméně pak k jeho dětem, ke kterým je doslova něžný a starostlivý, stává se tak téměř jakousi jejich „chůvou". Svou přízeň a lásku rozděluje mezi všechny členy rodiny, neposlouchá jen jednoho pána. Nemá problémy ani s cizími lidmi, nebojí se jich, ani se nechová dominantně, naopak se klidně nechá pohladit. Mezi jeho přednosti patří bleskové reakce a vynikající obratnost, která společně s vysokou počáteční rychlostí tvoří dokonalé předpoklady pro lovce. Při lovu mu nechybí odvaha a dokáže chytře a okamžitě taktizovat.

Popis

Vipet se řadí ke středním plemenům. Patří mezi hladkosrsté chrty skupiny X FCI. Hlava je dlouhá úzká s černým, nebo u modrých psů s namodralým čenichem. Oči jsou oválné a zářivé, s pozorným výrazem. Uši malé, tvarem připomínají růžový list. Krk má dlouhý, svalnatý a pěkně klenutý. Zaujme elegantní linií těla a širokým hrudníkem. Ocas je dlouhý, zužuje se, pes ho nese v lehkém oblouku nahoru, ale nezvedá se nad hřbet. Srst vipeta je krátká, velice jemná a přiléhavá. Zbarvení se připouští jakékoliv, jednobarevné, kombinace barev, nebo žíhání. Výška psů se pohybuje mezi 47 - 51 cm, u fen 44 - 47 cm. Hmotnost je přibližně 7,5 - 12 kg.

Historie plemene vipet

Vipet má předky v křížencích teriérů a grejhaundů ze severovýchodní Anglie. Výsledkem křížení je energický, silný , sportovní chrt - vipet. Psi byli vyšlechtěni pro chrtí závody tzv. Rabbit Coursing, kdy dva psi závodí, který z nich dřív chytí zajíce. Od počátku byl vipet stvořen a určen k běhu a lovu, ale zároveň  plnil i roli společníka. S ohledem na připomínky ochránců zvířat však byl tento druh závodů roku 1911 zakázán a vipeti se rychle přeorientovali na legální závody, při kterých v plné rychlosti běží za svým majitelem, mávajícím barevným cárem látky. Dnes se projevuje lehká nejednotnost v chovu, jelikož plemeno vznikalo teprve v letech 1835 - 1855 a podílelo se na něm více plemen. Méně známou varietou vipeta je i dlouhosrstý vipet, který však není příliš rozšířený. S jejich záměrným šlechtěním přišel roku 1937 chovatel A. Wheeler. Poprvé byli vystavováni roku 1981.

VIDEA plemene vipet

Pro videa s plemenem vipet klikněte ZDE

Základní péče

Vipeti jsou poslušní a inteligentní, jejich výcvik je snadný. Rádi se naučí vše, co je pro ně zároveň i hrou. Pozor však na trestání, tito psi jsou velice citliví, mohlo by je to poznamenat. Už vůbec nepoužíváme fyzické tresty, mohl by se úplně uzavřít, což by mělo tragické následky. Vipet má vrozenou rychlost a běh je jeho přirozeností, stejnou měrou je i poslušný, uplatní se tedy jak v agility, tak i v coursingu, nebo dostizích. Na výstavách vás oslní svým sebevědomím, téměř až exhibicionismem. Co se týče péče, je třeba psa udržovat v teple, jelikož jeho srst nemá podsadu, takže je nemyslitelné, aby žil venku u boudy nebo v kotci! Přesto potřebuje volnost, nemůžeme ho na celý život uvázat na vodítko. Nesmíme však zapomenout na to, že vipet je především chrt a bývá vždy připraven pronásledovat „kořist". Je třeba si uvědomit, že může neočekávaně nastat situace - kočka, zajíc a nebo třeba jen kus papíru v pohybu a vipeta neodvoláte. Na ulici patří na vodítko, ve městě, při nastupování a vystupování z auta, vycházení z domu apod. Rozhodně se nevyplácí lovecký instinkt podceňovat. Ideálním způsobem vybití energie jsou jakékoliv pohybové aktivity - především dostihy a coursing. Vipet nezapáchá a nevyžaduje časté koupání, které se ani nedoporučuje, protože má jakýsi „ochranný filtr" a ten se obnovuje jen velmi pomalu. Vipet je elegantní společenský pes, velmi oddaný svému pánovi.

Chovatelské stanice

RHODERICK SODAR | IBEXES | Inventum | Kennel Beami Šahrak | Ticking Timebomb Whippets | Sunny Funny | z Úplňku | STOHE | Petula-Vera | DEIXES | Beami Šahrak | MONTEKA | ORIGINAL JENNY | Fancy That | MISTERA BELECO | MISTERA BELECO
Počet zobrazení: 137 905

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI X: Chrti
Velikost Střední plemena
Původ plemene Velká Británie
Výška v kohoutku 44 - 51 cm
Hmotnost v dospělosti 7 - 14 kg
Věk 11 - 13 let
Délka srsti krátká
Péče o srst nepravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina X: Chrti
Sekce Krátkosrstí chrti
Číslo standardu FCI č. 162 (14. 5. 2007) GB

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Vipet doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?