Vjatka

Obecné informace

Popis

Název Vjatka nepochází ze slova jatka, jak by si citlivější povahy možná mohly myslet :-) Zeměpisný původ tohoto plemene se totiž váže k oblasti, kde se zdržoval ugrofinský kmen Udrmutů, a to k řekám ve východní Evropě - Kamě a Vjatce.

Vjatka se řadí mezi pony - v kohoutku dorůstá od 132 do 142 cm. Má širokou hruď a hřbet, nijak dlouhý, svalnatý krk a téměř štičí profil. Charakteristickým znakem je také tukový hřeben a šavlovité zadní nohy. Nejen ty jsou dobře osvalené, s docela velkými kopyty. Váží okolo 400 kg.

Barvu si uchovala skoro původní: plavou, světle hnědou, myší, díky křížení pak občas ještě bílou. Objevuje se úhoří pruh a zebrování na nohou.

Vjatka není nijak temperamentní ani konfliktní, zato je vytrvalá jako všechna podobná plemena ovlivněná nelehkými přírodními nebo pracovními podmínkami své domoviny.

Původ a historie

Vznik dnešní Vjatky byl ovlivněn estonskými kleppery z Novgorodu, které do Ruska přivedli tamní kolonisté, aby koně použili jako tahouny v dolech na Uralu. Poprvé ke zkřížení původního lesního koně (pravděpodobně tarpana) a estonského kleppera došlo někdy ve 14. století (za Petra Velikého) na popud carských chovatelů. Ale teprve v roce 1844 byl oficiálně zahájen řízený chov, a to ve stejnojmenném hřebčinci. Dnes má svůj domov i v Kirově.

Vjatka se dnes počítá mezi ohrožená plemena, protože při „sčítání koní" se zjistilo, že jich zbývají necelé dva tisíce.

Využití

Nejznámější využití Vjatky je do ruských trojek, a to hned po orlovských klusácích. Protože má plece jako stvořené pro chomout, používá se i jinde do tahu - kupříkladu pro lehčí zemědělské práce anebo kdysi jako důlní poník. Dobře se však se svou povahou hodí i pro jízdu.

Počet zobrazení: 12 504

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Pony

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Vjatka doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?