Vydrař

Otterhound

Obecné informace

Povaha

Stejně jako většina psích plemen používaných k lovu, i vydrař je vhodným rodinným společníkem a věrným přítelem. Povahu má milou a přátelskou, pokud však nemá dostatečný výcvik a chceme ho chovat doma v bytě, dokáže zničit cokoli, na co přijde. Často reaguje tvrdohlavě, což může být při výcviku na překážku. Vcelku se ale považuje za veselého a aktivního čilého pejska, který rozhodně potřebuje velkou dávku pohybu a dlouhých procházek. S dětmi si rozumí, chová se k nim velice jemně a věnuje jim spoustu pozornosti. Přestože celou historii svého plemene lovil vydry, nesetkáváme se u něj téměř se žádnou agresivitou. Kvůli nedostatku loveckého využití se z něj tak stal přítulný domácí společník.

Popis

Vydrař je silný velký pes s harmonickou postavou a vyvinutými smysly. Vydrařovou zvláštností jsou plovací blány mezi prsty, které výrazně zvyšují rychlost plavání ve vodě.

 Vydrař má impozantní, hezky modelovanou a nesenou hlavu s dlouhýma zavěšenýma ušima, které jsou porostlé delší srstí. Ocas má vydrař vysoko nasazený a vždy nesený nahoru, nikdy nesmí být stočený na hřbetě. Srst má delší, dlouhou 4 - 8 cm, hustou, drsnou a tvrdou, vysoce odolnou proti povětrnostním vlivům. Na nižších částech těla se pak stává jemnější. Srst je také mastná a impregnovaná výměšky kožních žláz, které ji činí odolnou a nepropustnou, což se vydrařovi ve vodě velice hodí. Dosahuje výšky 61 - 69 cm, váha se pohybuje od 30 až do 55 kg.

Historie plemene vydrař

Vydrař se zařazuje mezi velice stará lovecká plemena, odvozuje se od vendéezského griffona a již vyhynulého griffona de Breste. Známe ho již z 12. století, ale do Velké Británie byl ve větším počtu přivezen až roku 1870, kdy začal být šlechtěn jako specialista na lov vyder tak, aby ve vodě vydržel co nejdéle.¨Toto plemeno chovali na svých dvorech celé generace šlechticů, například francouzský král Heyndrych II. a královna Elizabeth I, aby chránil jejich zahrady před vydrami. Společně s velšteriéry také tvořili oblíbenou smečku na lesní hony. Na konci 70. let byl však v Británii lov vyder zakázán a vydrařům začalo rychle hrozit vyhynutí. Chovatelé se však nehodlali tohoto krásného psa jen tak snadno vzdát a brzy založili „Klub vydrařů". V roce 1981 schválil britský Kennel klub standart a od té doby se můžeme krásou vydrařů kochat na výstavách jak v USA, tak i v Evropě. Rozšiřuje se také v Severní Americe, kde se stále používá k lovu medvědů a jezevců.

VIDEA plemene vydrař

Pro videa s plemenem vydrař klikněte ZDE

Základní péče

Hustá mastná srst vydraře nevyžaduje přílišnou péči, stačí ji čas od času vykartáčovat, psa nečešte, ani když se chystáte na výstavu, prezentují se v přirozeném stavu. Zvýšenou pozornost však věnujte uším, pravidelně je čistěte, jelikož u vydrařů se často objevují zánětlivá onemocnění boltců. Z jeho vrozeného „povolání" vyplývá však několik požadavků, které by jste mu měli splnit. Především se jedná o dostatek pohybu. Tento pes si libuje ve fyzické zátěži, takže ho nemusíte příliš šetřit. Bydlet může klidně ve venkovním kotci, díky teplé podsadě neprochladne ani nepromokne.

Chovatelské stanice

DANDA BOHEMIA
Počet zobrazení: 39 381

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VI: Honiči a barváři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Velká Británie
Výška v kohoutku 61 - 69 cm
Hmotnost v dospělosti 30 - 55 kg
Věk 12 - 14 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu náročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

minimálně 4 hodiny

Klasifikace FCI

Skupina VI: Honiči a barváři
Sekce Honiči
Číslo standardu FCI č. 294 (21. 4. 1997) F

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Vydrař doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?