Výmarský
ohař
dlouhosrstý

Weimaraner - Langhaar

Obecné informace

Povaha

Jedná se o dobře vyrovnaného psa, který byl už od svého prvopočátku používán k lovu, často u něj tedy pozorujeme projevy loveckých instinktů. Přesto je však dlouhosrstý výmarský ohař přátelský a snadno se přizpůsobí. Pokud ho nevychováte pevnou rukou vy, sám zjistí, jak na vás a druhou šanci již nedostanete. Nechybí mu temperament a občas se chová trochu dominantně, svou rodinu však i bez výcviku automaticky a odvážně chrání. S dětmi si rozumí, přesto by si na ně měl zvykat už od štěněcího věku, stejně jako na ostatní psy a drobná zvířata.

Popis

Výmarský ohař je střední, až velký pes atraktivního vzhledu, psi mají širší lebku než feny. Má dlouhou mordu, z pohledu z boku se zdá až hranatou. U štěňat nás zaujmou blankytně modré oči, které se však v dospělosti mění na jantarové, tmavé až světlé, s inteligentním výrazem. Uši ohaře jsou široké, vysoce nasazené, zaoblené mírně do špičky. Hrudník je silný, ale ne příliš široký. Dlouhosrstí psi se mohou chlubit měkkou, dlouhou krycí srstí, která může být jak hladká, tak i mírně zvlněná. Přibližná délka srsti je 3 - 5 cm, v dolní části těla na krku, břiše a předhrudí může být i delší. Osrstění má stříbrnou až šedavou barvu, včetně přechodů mezi nimi. Hlava bývá světlejší, bílé znaky jsou přípustné jen v malé míře na hrudi a prstech. Setkáváme se také s tzv. „úhořím pruhem", výrazným tmavým zabarvením. V kohoutku psi měří 59 - 70 cm a váží cca. 35 kg, feny 57 - 63 cm a 30 kg.

Historie plemene výmarský ohař dlouhosrstý

Dlouhosrstý výmarský ohař má společné předky s krátkosrstou varietou, ze které doslova pochází. Již odedávna se ve vrzích krátkosrstých psů občas objevilo i několik dlouhosrstých štěňat, ta se ale považovala za nežádoucí a často byla bohužel utrácena. Po prvním uvedení jedinců s dlouhou srstí na oficiální výstavu v Hannoveru roku 1879 se dlouho vedly vzrušené debaty, zda chovat pouze krátkosrsté nebo i dlouhosrsté ohaře. Výmarští ohaři se poté rozdělili na plnokrevné - krátkosrsté a polokrevné - dlouhosrsté. Brzy se však několik chovatelů přímo zaměřilo na dlouhosrstou varietu, oblíbili si psy se splývavou stříbrnou srstí natolik, že začali usilovat o uznání samostatného plemene. Nakonec se jim veškerá snaha vyplatila, roku 1935 tak vznikl dlouhosrstý výmarský ohař. Oproti Rakousku, kde se výmarští ohaři velice hojně vyskytovali a stali se oblíbeným psem, v Americe je Kennel klub uznal až v roce 1951. Prvního Dlouhosrstého výmarského ohaře k nám do Čech přivezl roku 1966 Mudr. Fiala a položil tak základy českých chovatelských stanic. Toto plemeno se už minimálně sto let chová pouze z čistokrevného základu, patří mezi nejstarší německé ohaře.

Základní péče

Dlouhosrstý výmarský ohař pochopitelně vyžaduje více péče než krátkosrstý. Jelikož patří mezi lovecká plemena, potřebuje dostatek pohybu venku a činnost, která ho zabaví. Díky delší srsti není tak náchylný na studené počasí, rád plave. Vyniká hbitostí, poslušností a vynikajícím čichem, je vhodný k loveckému výcviku, původně byl honícím psem a v 19. století se používal dokonce jako stavěč. Dlouhosrstý výmarský ohař je trochu pomalejší než jiní němečtí stavěči. Je to výborný lovecký pes, domácí mazlíček i výstavní plemeno.

Chovatelské stanice

Ze Štíteckých zahrad
Počet zobrazení: 71 474

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
FCI VII: Ohaři
Velikost Velká plemena
Původ plemene Německo
Výška v kohoutku 57 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti 25 - 40 kg
Věk 12 - 13 let
Délka srsti dlouhá
Péče o srst pravidelná
Vztah k dětem dobrý
Vztah k ost. zvířatům dobrý
Náročnost na výchovu nenáročný
Náročnost na pohyb náročný
Vhodné prostředí předměstí, venkov
Časová náročnost

půl dne

Klasifikace FCI

Skupina VII: Ohaři
Sekce Kontinentální ohaři
Číslo standardu FCI č. 099 (26. 5. 2015) DE

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 2 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

  • Šikovný lovec, ostrý hlídač.
  • Jeho ostrost a dominance je někdy těžce zvladatelná.

Napsat ve stručném popisu, že pes je nenáročný na výchovu, může jen někdo, kdo tyhle psy nikdy nepotkal. Výmarský ohař je výrazná osobnost, často velmi dominantní, svéhlavá a rád si se vším poradí po svém. Potřebuje důslednou výchovu a výcvik, rozhodně by si ho neměli pořizovat začátečníci nebo lidé, kteří na něj nemají každý den několik hodin času.

Jitka
25. 7. 2018
  • neúnavnost,
  • věrnost,
  • milující společník
  • neznám

Chovám výmarské ohaře dlouhosrsté a mám celkem tři. Toto plemeno se nedá "zaškatulkovat", protože z těch tří je každý jiný a ještě zase uplně jiný je pes paní Jitky (pode mnou) a přitom je to přímý bratr z vrhu mojí feny. Je pravda, že pes tohoto plemene je rád dominantní, ale není to vyjímkou ani u feny. Jako každé plemeno, je potřeba důsledná výchova, nedovolit jedinci, aby on cvičil vás :)

edus
25. 7. 2018

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Pro plemeno Výmarský ohař dlouhosrstý doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?