Waler

Obecné informace

Popis

Waler představoval spíše typ než klasické plemeno, které se vyznačuje typickými nezaměnitelnými plemennými znaky. Jeho výška se v kohoutku pohybovala mezi 152 až 163 centimetry, měl pevné a kvalitní kosti.

V Sydney má waler pomník, který připomíná jeho účinkování v první světové válce, waleři prosluli svým vynikajícím charakterem, pracovitostí a také přátelským vztahem k člověku. Waler vynikal odolností a dlouhou životností, zdobila jej nesmírná houževnatost a byl rovněž  odolný proti nemocem. Také skvěle skákal, skokanský rekord, kterého dosáhl, má hodnotu 254 cm.

Původ a historie

Specifické podmínky nejmenšího kontinentu vedly k tomu, že všichni australští koně vznikli z dovezených plemen nebo i nečistokrevných pracovních koní, kteří měli nejrůznější původ. V roce 1798 byli do Austrálie dovezeni první koně z jihoafrického Kapska. První australský typ jezdeckého koně vznikl z arabů a plnokrevníků, kteří byli do Austálie importováni ještě v první polovině 19. století. Tento jezdecký kůň byl v tedy podstatě vysoce kvalitní angloarab. Jeho chov se rozvíjel především v Novém Jižním Walesu, odtud tedy i jeho jméno - waler. Když v roce 1851 vypukla zlatá horečka, zůstalo velké množství farem opuštěno, ušlechtilí koně zdivočeli a takto se křížili s poníky. Tyto koně pak začali chovatelé odchytávat a následně je křížili s novými importy a rovněž i se zbylými waleskými koňmi. Po roce 1880 tak tímto způsobem vznikl nový typ walera, který byl dokonale přizpůsobený tvrdým podmínkám australského podnebí. Tento nový typ byl výkonnější, otužilejší ale i skromnější, než jeho předchůdce. Pro své skvělé vlastnosti byl především využíván jako jezdecký kůň pro vojenské účely. Jeho vynikající vlastnosti se mu paradoxně staly osudnými. Během první světové války dodala Austrálie na světová bojiště více jak 120 000 koní, kteří se však po skončení války nemohli vrátit do Austrálie kvůli přísným veterinárním předpisům. Většina z těchto koní byla utracena. Typický waler tak de facto z Austálie zmizel. Na některých místech se sice ještě udržely malé počty walerů až do druhé světové války, ale jejich početní stav se neustále snižoval a s tím se zhoršovala i kvalita chovu. Po roce 1945 se do Austrálie začala dovážet ve velkém evropská a americká plemena, jejich křížením pak vznikl naprosto nový typ koně, australský honácký kůň.

Využití

Waler má velkou zásluhu na tom, že v drsném australském vnitrozemí mohly existovat fungující farmy, pro jejichž chod byl waler naprosto nepostradatelný. Díky své výkonnosti a otužilosti byli waleři nejlepšími armádními koňmi, pro tyto účely se vyváželi do Afriky, Indie, ale také i do Evropy.

Počet zobrazení: 16 581

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky.
Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Waler doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?