Yorkshirský
kůň

Obecné informace

Popis

Yorkshire Coach Horse

Yorkshire je největší hrabství Velké Británie, rozkládající se na jejím severním pobřeží. Z této oblasti pochází yorkshirský kůň, kterému se také jinak říká „poštovní" či „kočárový", dle jeho nejčastějšího využití.

Yorkshirský kůň byl koník velice podobný plemenu clevelandského koně. Vyznačoval se svojí velikostí, sílou a rychlostí, pro kterou byl také tak oblíben a vyhledáván. Mezi aristokraty a zbohatlíky se těšil zájmu především díky své ušlechtilosti a eleganci.

Yorkshire byl vznešený, tvrdý, s ušlechtilou hlavou. Měl silný protáhlý krk a menší kohoutek. Tělesná konstituce byla pevná a silná. Měl delší hřbet a silnou záď. Plece byly velké, svalnaté. Kopyta se vyznačovala tvrdostí a kvalitou. Koník držel dobrý postoj. Měl silné nohy, proto byl využíván k zápřahům. Ocas i hříva husté a bohaté. Zbarvením byl nejčastěji, stejně jako cleveland, hnědák bez odznaků.

Původ a historie

Yorkshirský kůň je původní anglické plemeno vzniklé zkřížením starobylého clevelandského koně s anglickým plnokrevníkem. Stalo se tak v polovině 19. století a roku 1887 byla otevřena plemenná kniha tříčtvrtečního clevelanda a čtvrtečního plnokrevníka. V této době se velice rozmohlo cestování kočárem, či dostavníkem, přeprava pošty na delší vzdálenosti, využívání koní v armádě. Vznikla potřeba nahradit pomalejšího clevelandského koně plemenem rychlejším, silnějším a také ušlechtilým. Těchto požadovaných vlastností se podařilo dosáhnout u yorkshira, který se stal v krátké době vyhledávaným plemenem po celém světě, kam byl hojně vyvážen. Oblíbený byl převážně mezi vyšší vrstvou a taktéž u královského dvora.

Plemenná kniha byla uzavřena až roku 1936, kdy výrazně pokleslo kočárové cestování. V současnosti se yorkshire považuje za vymřelého či asimilovaného do anglických teplokrevníků.

Charakteristika

Ušlechtilý koník, z něhož vyzařovala vznešenost jeho předků. Yorkshire byl učenlivý a spolehlivý. Měl dobrou povahu. Byl velice odolný, silný a vytrvalý.

Využití

Pro své vlastnosti byl využíván k zápřahu, proto se mu také říkalo Yorkshire Coach Horse. Nejčastěji zapřahán do kočárů či poštovních vozů, jelikož byl o něco silnější a měl větší výdrž než clevelandský kůň. Využívalo se také jeho reprezentativního vzhledu.

Protože byl používán výhradně k zápřahu v dobách velkého technického rozvoje na počátku dvacátého století, stal se později daleko méně vyhledávaným a nakonec nepotřebným.

Zajímavost

Říká se, že během vrcholné éry kočárového cestování bylo možné vidět v londýnském Hide Parku stovky párů yorkshirských koní za každého odpoledne.

Počet zobrazení: 20 659

50 Kč

na první nákup

a dalších 80 Kč po registraci mazlíčka

Registrovat se
Koně podle typu Teplokrevníci

Galerie

Zkušenosti

Zkušenosti chovatelů: produktu je Celkem 0 hodnocení
Napsat vlastní zkušenost

Zatím tu nejsou žádné zkušenosti chovatelů. Napište první a pomozte tak ostatním s výběrem toho správného plemene.

Inzeráty

Pro toto plemeno nemáme aktuálně žádný aktivní inzerát.
Podívejte se na ostatní inzeráty nebo přidejte vlastní.

Galerie zvířete

Zobrazit předchozí fotky. Zobrazit následující fotky.

Podobná plemena

Zobrazit předchozí plemeno.
Zobrazit následující plemeno.

Pro plemeno Yorkshirský kůň doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!

Diskuze Vstoupit do diskuze

Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?