Yorkshirský
Obecné informace
Popis
Yorkshire Coach Horse
Yorkshire je největší hrabství Velké Británie, rozkládající se na jejím severním pobřeží. Z této oblasti pochází yorkshirský kůň, kterému se také jinak říká „poštovní" či „kočárový", dle jeho nejčastějšího využití.
Yorkshirský kůň byl koník velice podobný plemenu clevelandského koně. Vyznačoval se svojí velikostí, sílou a rychlostí, pro kterou byl také tak oblíben a vyhledáván. Mezi aristokraty a zbohatlíky se těšil zájmu především díky své ušlechtilosti a eleganci.
Yorkshire byl vznešený, tvrdý, s ušlechtilou hlavou. Měl silný protáhlý krk a menší kohoutek. Tělesná konstituce byla pevná a silná. Měl delší hřbet a silnou záď. Plece byly velké, svalnaté. Kopyta se vyznačovala tvrdostí a kvalitou. Koník držel dobrý postoj. Měl silné nohy, proto byl využíván k zápřahům. Ocas i hříva husté a bohaté. Zbarvením byl nejčastěji, stejně jako cleveland, hnědák bez odznaků.
Původ a historie
Yorkshirský kůň je původní anglické plemeno vzniklé zkřížením starobylého clevelandského koně s anglickým plnokrevníkem. Stalo se tak v polovině 19. století a roku 1887 byla otevřena plemenná kniha tříčtvrtečního clevelanda a čtvrtečního plnokrevníka. V této době se velice rozmohlo cestování kočárem, či dostavníkem, přeprava pošty na delší vzdálenosti, využívání koní v armádě. Vznikla potřeba nahradit pomalejšího clevelandského koně plemenem rychlejším, silnějším a také ušlechtilým. Těchto požadovaných vlastností se podařilo dosáhnout u yorkshira, který se stal v krátké době vyhledávaným plemenem po celém světě, kam byl hojně vyvážen. Oblíbený byl převážně mezi vyšší vrstvou a taktéž u královského dvora.
Plemenná kniha byla uzavřena až roku 1936, kdy výrazně pokleslo kočárové cestování. V současnosti se yorkshire považuje za vymřelého či asimilovaného do anglických teplokrevníků.
Charakteristika
Ušlechtilý koník, z něhož vyzařovala vznešenost jeho předků. Yorkshire byl učenlivý a spolehlivý. Měl dobrou povahu. Byl velice odolný, silný a vytrvalý.
Využití
Pro své vlastnosti byl využíván k zápřahu, proto se mu také říkalo Yorkshire Coach Horse. Nejčastěji zapřahán do kočárů či poštovních vozů, jelikož byl o něco silnější a měl větší výdrž než clevelandský kůň. Využívalo se také jeho reprezentativního vzhledu.
Protože byl používán výhradně k zápřahu v dobách velkého technického rozvoje na počátku dvacátého století, stal se později daleko méně vyhledávaným a nakonec nepotřebným.
Zajímavost
Říká se, že během vrcholné éry kočárového cestování bylo možné vidět v londýnském Hide Parku stovky párů yorkshirských koní za každého odpoledne.
Koně podle typu | Teplokrevníci |
---|